Уроки



Тема: Азбука міста


Мета: Ознайомити учнів з місцями безпечного переходу проїжджої частини дороги, із дорожніми знаками, закріпити і актуалізувати знання учнів про дорожній рух і правила безпечної поведінки на вулицях; розвивати пізнавальні інтереси, уміння орієнтуватися на вулицях міста; виховувати культуру поведінки на вулицях
, бажання дотримуватися правил дорожнього руху.


Обладнання: Плакати «Пішохідні переходи», модель світлофора, емблеми команд, костюм «Світлофора», дорожні знаки, зелені фішки для команд, ілюстрації для запитань і загадок, закладинка ори гамі.

Хід уроку

 

І . Організаційний момент

- Доброго дня, діти! Усміхніться і починаємо наш захід.

1. Читання вірша

АЗБУКА МІСТА

Місто, в якому з тобою живем

Можна по праву зрівнять з букварем,

Азбука вулиць, розкривши для нас

Місто, уроки дає повсякчас.

Ось вона, азбука – треба всю знать, -

Вздовж тротуару, глянь, знаки стоять,

Азбуку міста завчи до ладу,

Щоб не потрапити раптом в біду.

         Я. Пішумова

 

ІІ. Повідомлення теми і мети

Сьогодні ми з вами не просто будемо закріплювати правила переходу вулиці, а проведемо змагання.
- Багато з вас ходять до школи самостійно, без дорослих, тому ви всі повинні пам’ятати такі правила: шлях до школи вибирайте найбезпечніший, на якому менше переходів через вулицю чи дорогу. Коли йдете вулицями міста, будьте обережними! Не поспішайте! Йдіть тільки правим боком тротуару, чи узбіччям. Не виходьте на проїзну частину вулиці чи дороги. Проходячи повз ворота, будьте особливо обережні! З воріт може виїхати автомобіль. Переходь вулицю тільки по пішохідних переходах. Перед тим, як переходити вулицю, подивіться ліворуч. Якщо проїзна частина вільна – йдіть. Дійшовши до середини вулиці, зупиниться. Тепер подивіться праворуч. Якщо проїзна частина вільна, продовжуйте перехід. Якщо вулиця регулюється світлофором, обов’язково зверніть увагу на його кольори. Всі ми є пішоходами, тому повинні знати правила переходу вулиці і дотримуватися цих правил.

 

 

ІІІ. Основна частина


1. Формування  команд

Хто з дітей відповідає правильно, виходить до команди.

1 Саморушний чотирохколісний транспортний засіб. (Автомобіль)

2Загальна назва автобуса, трамвая, тролейбуса. (Громадський транспорт)

3 По рейках біжить – на поворотах деренчить. (Трамвай)

4 Багатомісний автомобіль для перевезення пасажирів. (Автобус)

5 Підземний вид громадського транспорту (Метро)

6 Смуга землі, призначена для пересування транспорту і пішоходів. (Дорога)

7 Хто продає квитки в громадському транспорті? (Кондуктор)

8 Улюблений транспортний засіб відчайдушних дітлахів, для їхди на якому потрібно відштовхуватися ногою. (Самокат)

9Людина, що їде на транспорті, але не за кермом. (Пасажир)

10 Сходинка-чарівниця в метро. (Ескалатор)

11 Сходи на морському судні. (Трап)

12 Безквитковий пасажир (Заєць)

13 Автомобіль, якому не страшні найгірші дороги. (Всюдихід)

14 Місце роботи водія в автомобілі, автобусі, тролейбусі, трамваї. (Кабіна)

2.  Представлення команд


У нас дві команди – «Пішоходи» і «Водії». Ви будете змагатися між собою за право називатися «Кращим знавцем Правил дорожнього руху». Команди, відрекомендуйтеся.


Командир команди «Пішоходи»:
- Команда, наш девіз!
Учні команди: Наша команда знає багато!
Кажуть про нас: «Гарні малята!»


Командир команди «Водії»:
- Команда, наш девіз!
Учні команди: Ми обіцяємо гарно змагатися,
Будемо кращими називатися!

 

Судити змагання буде вельми шановне журі :

Ірина Геннадіївна та Юлія Олексіївна.

 

 

І конкурс  -  Гра « Хто Я»

По кожному учаснику, по черзі , діти виходять в перед і запитаннями вгадують, хто чи що зображено в них на карточці.

Команді « Водії» вгадати транспортний засіб, а команді « Пішоходи» - професію людини , яка переходить вулицю.



ІІ конкурс -  Вікторина


- Кожній команді я ставитиму запитання, а ви повинні якнайшвидше на них відповідати. За правильну відповідь – зелена фішка. І так, почнемо.
1) Як називаються вулиці біля нашої школи?
2) На якій вулиці розташована наша школа?
3) Що таке проїзна частина? (Елемент дороги, призначений для руху транспортних засобів).
4) Що таке тротуар? (Елемент дороги, призначений для руху пішоходів).
5) Що таке перехрестя? (Місце перехрещення доріг на одному рівні).

6) Що таке пішохідний перехід? (Ділянка проїзної частини, призначена для руху пішоходів).


1) Який рух транспорту встановлено в Україні? (Правосторонній).
2) Що таке «зебра»? (Спеціальна дорожня розмітка пішохідного переходу).

3.Людина, яка їде в транспорті. (Пасажир)
4. Людина, яка йде тротуаром. (Пішохід)
5.Людина, яка керує автомобілем. (Водій)
6.Підрозділ міліції, який відповідає за безпеку руху на дорогах. (ДАІ)

 

 

ІІІ конкурс  - Пазлодром

За свистком потрібно командам зібрати пазли про дорожній рух.

Яка команда швидше впорається – та і перемогла.

 

Зустріч зі «Світлофором»
Заходить «Світлофор» (хлопчик в костюмі)


- Здрастуйте, діти! Це тут урок з правил дорожнього руху? 
(Відповіді дітей). Діти, хто я? Що ви знаєте про мене? (Відповіді дітей).
- Я - ваш добрий друг Світлофор. Не дивіться, що я такий маленький. Я вже досить старий і дуже багато знаю. Більше ста років я допомагаю людям переходити вулицю. Сьогодні мені дуже захотілося зустрітися з вами і дізнатися, чи ви вже знаєте правила вулиць і доріг.


Учні читають вірші:
1. Як переходиш вулицю, на розі зупинись

І перш за все уважно на мене подивись.

Я шлях вкажу надійний, де небезпек нема.

Трикольорове око я маю недарма.

2. Нехай воно і мружиться, ніколи я не сплю,

З малими дітьми в схованки я гратись не люблю.

В роботі я суворий і стриманий завжди

Тролейбуси, машини біжать сюди, туди.

3. Дивлюсь червоним оком, велю спинитись я,

– Одне мені потрібно - це витримка твоя.

4. А блисне жовте око, і ти не поспішай,

Бо жовтий – не зелений: потрапиш під трамвай.

5. Увага – і зелений привітно замигтів.

Він колір найдобріший, щасливої путі.

Розповідь вчителя


З історії світлофора.

-Чому світлофор так назвали? Назва ця походить від двох слів: нашого слова «світло» і грецького «форос» - несе. Отже, у перекладі на нашу мову «світлофор» означає: той, що несе світло. А чи знаєте ви, що світлофори походять від прапорців, якими користувалися залізничники, щоб керувати рухом поїздів? Було три прапорці:червоний, який забороняв рух, жовтий, що закликав до обережності, і зелений, який дозволяв вільно їхати.

Інсценівка вірша О. Кононенка «Весела подорож з братом до дідуся, або знайомство з дорожніми знаками»

У ході виступів учнів учитель демонструє відповідні дорожні знаки.


1-й учень: Світлофор зеленим світить,
Поспішаю, як ніхто – 
З братом їдемо до діда
У новенькому авто.
Ми домовилися вранці,
Він чекає на стоянці.
Ось і я – часу не гаймо,
Заспівав мотор - рушаймо!

2-й учень: Розрослись каштани, липи,
Без зупинки тут не можна
СТОП – ці літери великі
Здалеку побачить кожний.

3-й учень: Брат машину зупиняє,
Озивається до мене:
Світлофор три ока має –
Червоне, жовте і зелене.
Червоне – треба пам’ятати:
Іти не можна – слід чекати.
Мигне жовте, не хвилюйся:
Уважним будь і приготуйся.
Зелене – вітер, сніг чи злива:
Через дорогу йди сміливо.

4-й учень: Нам дорога ще далека.
Брат веде, позаду я.
Знак дорожній «Небезпека»
Застережить водія.
Глянь праворуч, глянь ліворуч,
На дорозі діти - стій!
Дитсадок і школа поруч –
Обережніше, водій!

5-й учень: Я забув! Не вимкнув праску!
От так лихо! Що робити?
Для забудьків знак, будь ласка –
«Телефон» - біжу дзвонити.

6-й учень: Скоро дідове подвір’я,
Дід у нас лісник, отак!
З лісу можуть вийти звірі,
Нам про це говорить знак.
Ми приїхали. Дідусь
На порозі крутить вус,
Йде онуків зустрічати:
- Здрастуйте, ходіть до хати.

7-й учень: Приїздіть у ліс в суботу –
Вистачить для всіх роботи.
Пост ДАІ. Інспектор чемно
Радить пас прилаштувати,
Посміхається приємно:
- Хай частить вам, - каже брату.


ІV конкурс  -  Закладинка для Лисенятка

Участь казкових героїв ( Зайчик і Ведмедик)

          -Ой, лихо?

-Що трапилося.

-Лисеня знову перебігло вулицю на червоне світло світлофора…

-Гралося на проїжджій  частині дороги…

-Ми йому робили зауваження, а він не розуміє.

-Світлофоре, поможи нам.

- Я знаю, хто вам допоможе. Це діти – учні 4-Г класу, у яких я зараз гостюю.

-Діти, допоможите мені?

-Так.

-Зробимо разом закладинку « Світлофор», де кожен колір буде ори гамі Лисенятка.

 

Робота дітей над ори гамі

 

-Які гарні роботи, Лисеняткові сподобається і він буде зі Світлофором товаришувати і дотримуватися правил на дорозі. Дякую вам діти.

 


ІV . Підсумок заходу


- Підсумковий рахунок змагань: _
Перемогла команда ____. Вона і є «Кращим знавцем Правил дорожнього руху». Але незалежно від того, яка команда одержала перемогу, ви всі дуже гарно працювали. І я думаю, що зі мною погодиться і «Світлофор».
- Так, я дуже задоволений, і тому нагороджую обидві команди. Це – знак «Світлофор», щоб ви ніколи не забували про мене і мої кольори.

 
Вчитель: Я вважаю, що ви, діти, не просто змагалися, ви вчилися дотримуватись правил дорожнього руху, правил переходу доріг і кожен з вас буде самим дисциплінованим пішоходом. 

До побачення.

 


Робота з дітьми в рамках тижня "Інженерія"
Виготовлення ракет. 

( 2020 рік) 


Календарні плани для першого класу.
( I семестр )
Контрольні роботи з літературного читання для 3 класу
У 2016-2017 навчальному році вчителі початкових класів здійснюють контроль
та оцінювання навчальних досягнень учнів відповідно до орієнтовних вимог,
складених згідно наказу МОН України від 19.08.2016 року № 1009. Пропоную для
використання у роботі вчителями початкових класів контрольні роботи з
літературного читання у 3 класі.
Протягом навчального року проводиться 8 тематичних контрольних робіт, як у
письмовій формі на окремому уроці, так і в усній – із виділенням 10-15 хвилин на
кожному з певної кількості послідовних уроків.
Контрольна робота № 1 Аудіювання (письмово)
Контрольна робота № 2 Навичка читання мовчки (письмово)
Контрольна робота № 3 Усний переказ прочитаного твору
Контрольна робота № 4 Навичка читання вголос (усно)
Контрольна робота № 5 Аудіювання (письмово)
Контрольна робота № 6 Навичка читання мовчки (письмово)
Контрольна робота № 7 Робота з літературним твором (письмово)
Контрольна робота № 8 Навичка читання вголос (усно)
Контрольна робота № 1. Аудіювання (письмово)
Учні сприймають на слух незнайомий текст, орієнтовний обсяг якого 210-230
слів. Після прослуховування тексту учні письмово виконують завдання на розуміння
фактичного змісту сприйнятого на слух тексту. Для перевірки аудіативних умінь
добирають 8 тестових завдань, з яких 4 завдання закритого типу з вибором однієї
правильної відповіді серед трьох пропонованих варіантів по 1 балу за кожне і 4
завдання відкритого типу по 2 бали за кожне.

Солов’ї України

Український народ дуже співучий. Давня легенда розповідає про пташку, пісні
якої стали перекладом на пташину мову пісень нашої Батьківщини. Ця пташка –
соловей.
Повідали старі люди, що колись давно ці птахи не жили на наших землях.
Гніздилися в далеких краях і не знали дорогу на Україну. Вони були дуже співучі,
літали по всьому світу і збирали пісні всіх народів для індійського царя.
Залетів один соловейко і на Україну, сів спочити в якомусь селі. Люди в той час
були в полі, і село немов вимерло. «Що то за люди тут живуть? – подумав соловей. –
Зовсім пісень не чути».
Зайшло сонечко, селяни почали повертатися додому. То тут, то там чулися пісні
– соловей зрадів. Та п’ясні були сумними, бо тяжка праця за день забрала багато сил.
Тут соловей заспівав, щоб звеселити їх. Забули люди про втому і так заспівали своєму
заморському гостю, що він сам собі не повірив…
І ось з усіх земель злетілися солов’ї до царського саду, співаючи йому принесені
звідусіль пісні. Але ці пісні вже були знайомі цареві, він сердився. Аж ось під вікнами
заспівав соловей з України – і цар втратив спокій. Таких пісень він ще не чув і звелів
солов’ю співати день і ніч.
Зачудовані солов’ї навесні полетіли на Україну, щоб слухати наших пісень,
перекладати їх на пташину мову і нести в далеку Індію. Саме у нас вони висиджують
пташенят, щоб від народження солов’ята чули найкращі у світі пісні.
1. Де жили колись солов’ї?

А в Україні
Б у далеких краях
В за морями-океанами
2. Для кого солов’ї збирали пісні?
А для себе
Б для індійського царя
В для всіх народів
3. Які пісні почув соловей на Україні після заходу сонця?
А веселі
Б мелодійні
В сумні
4. За чим летять солов’ї в Україну?
А за новими піснями
Б за приємними враженнями
В за найкращими піснями
5. З’єднай частини речень стрілочками.
Гніздилися в далеких краях і збирали пісні всіх народів.
Вони були дуже співучі і слухали українські пісні.
Солов’ї полетіли на Україну і не знали дороги на Україну.
6. Пронумеруй послідовність розгортання подій у тексті.
□ Залетів один соловейко і на Україну.
□ Солов’ї навесні полетіли на Україну, щоб слухати українських пісень.
□ Саме в Україні солов’ї висиджують пташенят.
□ Соловей заспівав, щоб звеселити стомлених людей.
□ Солов’ї не знали дороги на Україну.
□ Соловейко почув сумні пісні.
7. Дай відповідь на запитання.
Чому українські селяни співали сумні пісні?_____________________________
8. Заповни таблицю.
Головні герої твору __________________________________
Місця, де відбуваються події твору. __________________________________
Контрольна робота № 2. Навичка читання мовчки (письмово)
Перевірка навички читання мовчки здійснюється в письмовій формі фронтально
за показниками: спосіб, темп, розуміння прочитаного. Учні мають прочитати текст
мовчки і письмово виконати завдання. Спосіб читання мовчки оцінюється 1 балом за
наявністю/відсутністю артикуляції під час читання. Темп читання максимально
оцінюється 3 балами. Для цього вчитель пропонує учням узяти в руки олівці. Після
слова вчителя «Старт», учні розпочинають читання тексту. Через 3 хвилини вчитель
говорить «Фініш» і учні ставлять олівцем крапку над словом, на якому зупинились.
Вчитель враховує обсяг тексту, який учень встиг прочитати за три хвилини: повністю
(3 бали), не менше 2/3 (2 бали), не менше половини (1 бал), менше половини (жодного
бала). Далі учні дочитують текст і виконують запропоновані завдання: 4 завдання
закритого типу, які передбачають вибір одного із запропонованих трьох варіантів
відповідей; 2 завдання відкритого типу, що виконуються без опори на запропоновані
варіанти відповідей. Обсяг текстів у 3 класі – 250-310 слів.
Краса лебедина

Одного разу на сільському ставку приводнився великий птах. Дітлахи помітили
його й підняли галас.
- Дика гуска прилетіла! Дика гуска!
Почувши їхні крики, уважний до всього сторож Свирид пішов на став. І справді:
на воді, похиливши довгу шию, плавав великий залітний птах. Навколо ставка вже
юрмилися люди.
- Поранена, не інакше, - сказав хтось. – Треба добити, щоб гуска не мучилась.
- Ніяка це не гуска, а лебідь-шипун, - пояснив односельцям Свирид та й побрів
по мілкому до птаха.
Поніс Свирид птаха додому. Одразу промив йому рану на крилі, забинтував.
Лебідь за весь час ані разу не пручнувся, ніби розумів, що потрапив у руки доброго
чоловіка.
Скоро настали холоди. Птахові діватися нікуди було, та й зазимував у Свирида,
в одній з ним хаті. Дід його годував з рук, напував водою. Спершу сам, а потім
дітлашня до нього занадилася. Сніжком лебедя прозвали, годували до самої весни.
А як настав травень, прилетіли його родичі. Видно, верталися тим же шляхом.
Сніжок уже два тижні гуляв у дворі разом з домашніми гусьми Свирида і навіть
старшував над меншими, які ще не обжилися й не відали, кого більше боятися – свого
рідного поводиря чи цього білого родича. Коли одного ясного дня почувся в небі
лебединий клич. Сніжок враз заметушився, все йому байдуже стало, навіть кумедні
гусенята.
Дід Свирид якраз порався на городі. Почув голос перелітних птахів і хотів
глянути, відкіля та куди вони летять, коли почулося лопотіння крил на подвір’ї: то
лебідь Сніжок знявся в повітря. Старий мало не крикнув услід: «Куди ти?», але лебедя
не могла зупинити ніяка сила. Тим більше, що йому треба було наздогнати ключ.
Лебеді завжди повертаються туди, де побачили світ, а жити разом ніяк не
хочуть. Батьки не дозволяють дітям селитися поряд. Кожна пара займає свою площу і
на ній будує гніздо. Поряд з ними можуть жити чайки, качки, лисухи, а лебедям – зась.
Такий у них порядок. Деякі пари повертаються точно свої місця десятки років.
(Дмитро Прилюк)
1 варіант
1. Хто такий Сніжок?
А гусак
Б лебідь
В журавель
2. Хто доглядав пораненого птаха?
А лісник
Б сторож
В рибалка
3. Коли лебеді повернулися з теплих країв?
А у березні
Б у квітні
В у травні
4. Чому лебідь знявся у повітря?
А йому треба було наздогнати ключ
Б йому хотілося побачити світ
В йому набридло жити із домашніми гусьми

5. Випиши назви усіх птахів, які зустрічаються в тексті.
____________________________________________________________________
6. Доповни речення словами з тексту.
Лебідь ні разу не пручнувся, бо розумів, _____________________________
Лебеді завжди повертаються туди, ___________________________________
2 варіант
1. Де люди знайшли лебедя?
А на озері
Б на ставку
В біля річки
2. Чому птах не зміг відлетіти з іншими лебедями?
А у нього була поранена лапка
Б у нього було поранено два крила
В у нього було поранене крило
3. Де Сніжок жив взимку?
А у сараї з іншими птахами
Б у хаті діда Свирида
В на подвір’ї з гусьми
4. З ким Сніжок гуляв на подвір’ї?
А з домашніми гусьми
Б з дикими качками
В з домашніми курми
5. Випиши з тексту ознаки до поданих іменників.
Гусенята (які?)_____________________
Птахи (які?) _______________________
Ставок (який?) _____________________
6. Доповни речення словами з тексту.
Птахові діватися нікуди було, ______________________________________
Кожна пара займає свою площу ___________________________________
Контрольна робота № 3. Усний переказ прочитаного твору
Перевірка уміння переказувати зміст прочитаного твору відбувається в усній
формі індивідуально. Перевіряється уміння зв’язно, логічно, повно переказувати текст
розповідного характеру, дотримуватись норм літературної вимови, вдало
користуючись лексичним, граматичним багатством мови. Обсяг тексту – 50-70 слів.
Вчитель пропонує учневі прочитати текст та переказати його. Для учнів з початковим
та середнім рівнем навчальних досягнень можна запропонувати план. За усний
переказ виставляється одна оцінка – за зміст. Учитель фіксує результати переказу на
лівій сторінці журналу в окремій колонці без дати, на правій сторінці у змісті уроку
перевірку усного переказу слід зазначити декілька разів.
Лісові санітари

Мурашки – лісові санітари. Вони підбирають мертвих жучків і мишей,
очищають ліс від відходів, поїдають шкідливих гусениць і тлю. Мурашник – це їхнє
місто. Десятки літ мурахи тягнуть до мурашника стебла, сухі гілочки. Перед негодою
всі мурахи ховаються в мурашнику і закривають всі ходи й виходи.
Якщо розрухати верхівку мурашника, тоді біда. Гине вся мурашина сім’я. Лісові
теж погано. Менше буде мурашок і лісі – більше розплодиться шкідливих жуків,
гусениць, тлі, які поїдають лісові насадження. (Із журналу)

План переказу
1. Санітари лісу.
2. Місто мурах.
3. Не руйнуй мурашник!
Контрольна робота № 4. Навичка читання вголос (усно)
Перевірка навички читання вголос здійснюється в усній формі індивідуально у
комплексі з усіма показниками: правильність, спосіб, виразність, темп, розуміння
прочитаного. Для читання учневі пропонують незнайомий художній або науково-
художній текст обсягом 180-210 слів. Перевірка навички читання вголос, у тому числі
розуміння прочитаного, може здійснюватись після першого і наступних перечитувань
твору. Якщо перевірка здійснюється після першого перечитування, то виразність не
враховується, а запитання мають стосуватись фактичного змісту твору: хто?, що?,
які?, де?, коли?, як?; які і як відбувалися події?; хто персонажі?, що вони робили?, до
якого жанру належить твір?. Доцільно здійснювати вказану перевірку в усній формі.
Якщо перевірка здійснюється після наступних перечитувань, то виразність
враховується, а завдання мають стосуватись визначення теми, основної думки;
відтворення послідовності подій, встановлення смислових, причиново-наслідкових
зв’язків, рис характеру персонажів, мотивів їхніх вчинків. Для цього учням можна
запропонувати виконати завдання у письмовій формі.

Як птахи готуються летіти у вирій

Сонячний осінній день, небо чисте, ясне. Раптом вдалині із-за лісу з’явилася
темна хмарка. Вітру нема, а хмарка сунеться швидко-швидко, так і зростає на очах.
Ось вона вже зовсім близько… Та це зовсім і не хмарка, а величезна зграя
шпаків! Навесні та на початку літа вони живуть парочками, а зараз зібралися у зграї…
Це вони готуються до відльоту в далекі теплі краї – у вирій.
Та доки ще не настала пора відлітати, зграї шпаків цілими днями літають над
полями, понад луками, шукають собі їжу.
А як мине тиждень, другий, як вибілять перші заморозки поля та луки, глядь –
шпаків уже й нема! Значить, полетіли наші шпаки у вирій аж до наступної весни.
Хліб давно уже покосили й зібрали, а по стерні походжають чорні граки – хлібні
зерна підбирають, різних черв’яків, жуків їдять.
Тут і старі граки й молоді – всі разом до відльоту готуються.
А подивись на ластівок. Скільки їх восени вздовж дороги на телеграфних дротах
сидить! Посідають щільно-щільно одна до одної. Здалеку поглянеш ніби намистинки
чорні на разочок нанизані.
Щебечуть ластівки, хвилюються, метушаться, - це вони теж у дальню путь
зібралися.
А то ще осіннім днем раптом долинає звідкілясь згори; кру-кру-кру…
Подивишся – високо-високо, аж під хмарами, летять у вирій ключем журавлі!
То вже значить – до зими недалеко! (Г. Скребицький, В. Чапліна)
Запитання для усної перевірки
- У яку пору року відбуваються події у тексті?
- Які птахи готуються до відльоту у теплі краї?
- Як летять у вирій журавлі?
- Що збирають на полі чорні граки?
- Де збираються у зграї ластівки?

Завдання для письмової перевірки
1 варіант
Обери і обведи правильний варіант відповіді.
1. У яку пору року відбуваються події у тексті?
А влітку
Б восени
В взимку
2. З чим порівнюється зграя шпаків?
А з чорними намистинками
Б з темною хмарою
В з осіннім листям
3. Які птахи летять у вирій ключем?
А ластівки
Б журавлі
В шпаки
4. Прочитай. Підкресли назви птахів, які зустрічаються у тексті.
Шпаки, синички, граки, горобці, ластівки, сороки, журавлі, лелеки.
5. З’єднай частини словосполучень.
Ластівки курличуть, летять
Шпаки підбирають, їдять
Граки хвилюються, метушаться
Журавлі літають, шукають
6. Що роблять шпаки перед відльотом? Запиши.
____________________________________________________________________
2 варіант
Обери і обведи правильний варіант відповіді.
1. Про який день йдеться у тексті?
А хмарний осінній
Б сонячний осінній
В спекотний літній
2. З чим порівнюються ластівки?
А з чорними намистинками
Б з темною хмарою
В з осіннім листям
3. Які птахи летять у вирій зграями?
А синиці
Б журавлі
В шпаки
4. Прочитай. Підкресли назви птахів, які зустрічаються у тексті.
Шпаки, синички, граки, горобці, ластівки, сороки, журавлі, лелеки.
5. Де можна побачити птахів перед відльотом у вирій? З’єднай частини
словосполучень.
Ластівок високо під хмарами
Шпаків на стерні
Граків над полями, понад луками
Журавлів на телеграфних стовпах
6. Коли шпаки відлітають у теплі краї? Запиши.

____________________________________________________________________
Контрольна робота № 5. Аудіювання (письмово)
Учні сприймають на слух незнайомий текст, орієнтовний обсяг якого 210-230
слів. Після прослуховування тексту учні письмово виконують завдання на розуміння
фактичного змісту сприйнятого на слух тексту. Для перевірки аудіативних умінь
добирають 8 тестових завдань, з яких 4 завдання закритого типу з вибором однієї
правильної відповіді серед трьох пропонованих варіантів по 1 балу за кожне і 4
завдання відкритого типу по 2 бали за кожне.
Зайці

- А мороз аж сміється, такий міцний, - розказував батько, вернувшись додому. -
Ішов я через леваду, а заєць вискочив просто з-під ніг, і якби хоч злякався, якби
дременув, а то ледь-ледь чеберяє лапами, хоч за вуха хапай. Тепер у полі все завіяно
снігом, то зайці до села внадилися – на городах та в садках їм легше прогодуватися. Це
ж можуть і молоді яблуні в нас пообгризати. Василько глянув крізь шибку на
засніжений садок, одягнув кожушка, озув биті валянки – й надвір. Поки йшов до
погреба, мороз веселенько так і співає під ногами.
У погребі Василько набрав моркви, з капусти наздирав листків і побрів городом
до саду. Під стовбурами молодих яблунь він клав де морквину, а де капустяне листя. І
радів: уночі зайці не стануть обгризати кору на деревах, матимуть смачнішу поживу.
Зосталося іще трохи моркви, то Василько перейшов до сусіднього садка.
Та тут під грушею хтось уже поклав моркву. А також майстерно прилаштував
дротяне сильце. Василько, гамуючи хвилювання, відв’язав мудру пастку і шпурнув її
подалі в дерезу.
А вранці сусід,прокидаючи від хати до воріт стежку, розказував Васильковому
батькові:
- Ох і зайці у нас цієї зими! І, мабуть, здорові, бо вчора зірвали у мене біля груші
пастку. А слідів не лишилося. За ніч усе снігом замело.
Василько прислухавсь до їхньої розмови. Він прив’язував шматочок сала на
калині – для синичок – і хитро всміхався. (Євген Гуцало)
1 варіант
1. У яку пору року відбуваються події у тексті?
А навесні
Б взимку
В восени
2. Які тварини внадилися до села?
А зайці
Б лисиці
В ведмеді
3. Хто врятував молоді яблуні від зайців?
А Андрійко
Б батько
В Василько
4. До якого жанру відноситься текст?
А вірш
Б казка
В оповідання

5. Чим Василько підгодовував тварин взимку? Запиши продовження речень.
Синичкам давав______________________________
Зайцям давав________________________________
6. Підкресли слова, якими можна охарактеризувати Василька.
Хоробрий, жадібний,добрий, ледачий, працьовитий, хитрий.
7. Пронумеруй послідовність розгортання подій у тексті.
□ Василь прислухався до їхньої розмови і хитро всміхався.
□ Тепер у полі все завіяно снігом, то зайці до села внадилися.
□ Зосталося іще трохи моркви, то Василько перейшов до сусіднього садка.
□ Хлопчик відв’язав пастку і шпурнув її подалі в дерезу.
□ У погребі Василько набрав моркви та капустяних листків.
8. Запиши відповідь на запитання.
Чому зайці внадилися до села?______________________________________
2 варіант
1. Кого побачив батько, повертаючись додому?
А зайця
Б лисицю
В вовка
2. Чому зайці внадилися до села?
А бо у полі все завіяно снігом
Б бо в селі їх підгодовують люди
В бо їм в садках легше прогодуватися
3. Які дерева могли обгризти зайці в садку?
А молоді сливи
Б молоді вишні
В молоді яблуні
4. Хто прилаштував у саду сильце для ловлі зайців?
А батько
Б сусід
В Василько
5. Кому належать вказані дії. З’єднай частини словосполучень.
злякався, дременув сусід
набрав, наздирав заєць
прилаштував, розказував Василько
6. Прочитай складений до тесту план. Познач «˅» зайвий пункт плану.
□ Зустріч у саду.
□ Порятунок яблунь.
□ Сильце під грушею.
□ Підгодівля тварин у лісі.
□ Допомога синичкам.
7. Підкресли словосполучення, які вказують на добрі справи Василька.
Підгодовував синичок салом, носив до лісу сіль для лосів, рятував молоді
яблуні, клав для зайців сіно в садку.
8. Запиши відповідь на запитання.
Чому Василько хитро всміхався, слухаючи розмову батька і

сусіда?________________________________________________________________

Немає коментарів:

Дописати коментар

 Презентація досвіду  (2017-2021 н.р.)